Dzieci z niepełnosprawnością także mają prawo do bycia szczęśliwymi. Psychologowie twierdzą nawet, że tego szczęścia potrzeba im znacznie więcej niż zdrowym rówieśnikom.
Dzieci z niepełnosprawnością także mają prawo do bycia szczęśliwymi. Psychologowie twierdzą nawet, że tego szczęścia potrzeba im znacznie więcej niż zdrowym rówieśnikom. Dlatego rodzice, oczywiście w miarę możliwości finansowych i wolnego czasu, powinni szukać różnych sposobów na to, aby zapewnić swoim niepełnosprawnym pociechom jak najwięcej atrakcji. Jak powinna wyglądać animacja czasu wolnego dziecka niepełnosprawnego intelektualnie? Poznaj najważniejsze zasady.
Musisz znaleźć czas
Opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym intelektualnie to duże wyzwanie – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Mimo to rodzice powinni wykrzesać z siebie jeszcze trochę energii i postarać się regularnie organizować czas wolny swojej niepełnosprawnej pociesze.
Animacja czasu wolnego dziecka niepełnosprawnego intelektualnie zaczyna się od drobnych rzeczy. Wyjścia na spacer, pokazywanie świata, tłumaczenia praw przyrody, przedstawiania innych ludzi – jest to niezwykle ważne na wczesnym etapie. Stopniowo jednak dziecko będzie potrzebować kolejnych, bardziej wyrazistych bodźców, nauki, wreszcie szeroko pojętej socjalizacji. Każdy krok do przodu wpływa na rozwój malucha z niepełnosprawnością.
Nie ograniczaj dziecku kontaktu z pełnosprawnymi rówieśnikami!
Częstym błędem popełnianym przez rodziców dzieci z niepełnosprawnością jest unikanie miejsc, w których przebywają maluchy zdrowe. Zwykle wynika to z faktu, że rodzice nie chcą, aby inne dzieci naśmiewały się z niepełnosprawnego kolegi (a dzieci potrafią być naprawdę okrutne). Mimo to warto się przemóc, ponieważ towarzystwo rówieśników, także pełnosprawnych, jest niezwykle ważne dla rozwoju malucha i procesu socjalizacji.
Dlatego nie odmawiaj udziału w zorganizowanych urodzinkach. Nie rezygnuj z uczestnictwa w rodzinnych festynach i zajęciach w przedszkolu czy w szkole integracyjnej. Dla Twojego dziecka jest to naprawdę bardzo ważne.
Fachowa pomoc
Animacją czasu wolnego dziecka niepełnosprawnego intelektualnie mogą zająć się profesjonalni animatorzy, którzy po pierwsze: mają doświadczenie, a po drugie: wykazują się daleko idącą empatią w stosunku do drugiego człowieka, szczególnie skrzywdzonego przez los. Koniecznie poszukaj informacji na temat warsztatów dla dzieci z niepełnosprawnością – być może są organizowane w Twojej miejscowości lub w okolicach.
Rada
Zainteresuj tematem placówkę wychowawczą (szkołę lub przedszkole) i zapytaj o możliwość zaproszenia profesjonalnych animatorów, którzy zorganizują warsztaty lub inne wydarzenie dla podopiecznych.
Oddanie się wyłącznie typowym czynnościom dnia codziennego stanowi szkodę dla rozwoju dziecka z niepełnosprawnością. Dlatego, choć to bardzo trudne, staraj się znaleźć czas na uatrakcyjnienie życia pociechy i korzystaj z pomocy specjalistów od animacji czasu wolnego dziecka niepełnosprawnego intelektualnie.