21 grudnia, 2016

Boże Narodzenie to nie tylko prezenty! 5 pomysłów na aktywne spędzenie świąt z dzieckiem

Święta to wyjątkowy czas, który większość z nas uwielbia. Nareszcie możemy poświęcić się rodzinie, nadrobić zaległości w zabawach z dzieckiem i trochę odsapnąć.

Święta to wyjątkowy czas, który większość z nas uwielbia. Nareszcie możemy poświęcić się rodzinie, nadrobić zaległości w zabawach z dzieckiem i trochę odsapnąć. Dla wielu rodziców oznacza to jednak niemały problem. Dziecko domaga się uwagi i bardzo szybko zaczyna się nudzić. Jak przetrwać tych kilka świątecznych dni bez pomocy telewizora? Poznaj naszych 5 pomysłów na Boże Narodzenie z dzieckiem!

  1. Wprowadzamy świąteczną atmosferę w domu – przygotowania do świąt warto rozłożyć w czasie i w ten sposób przedłużyć sobie podniosłą, rodzinną atmosferę. Naprawdę dobrym pomysłem jest zaangażowanie dziecka w różne prace domowe. Kilkulatek może wraz z mamą upiec pierniki – te naprawdę udane powinny zostać przygotowane już na początku grudnia. Dziecko w ten sposób nie tylko poznaje nowe smaki i proces pieczenia, ale też czuje się potrzebne i zaangażowane w obowiązki. Nieco starsza pociecha na kilkanaście dni przed świętami może zabrać się za porządki. Wbrew pozorom nie musi to być śmiertelna nuda. Przyda się pomoc taty. Usiądźcie razem na dywanie i zróbcie przegląd zabawek. Na pewno są takie, którymi dziecko się już nie bawi. Pozwól maluchowi wybrać te zabawki, które później trafią do domu dziecka lub jakiejś ubogiej rodziny mieszkającej w okolicy. W ten sposób dziecko nauczy się dzielić i odnajdzie w sobie empatię.
  2. Własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne – dzieci uwielbiają prace plastyczne i zdecydowanie warto poświęcić kilka przedświątecznych popołudni, aby spędzić z maluchem trochę czasu przy stole. Pomysłów na świąteczne ozdoby jest mnóstwo. Starsze dziecko może stworzyć wycinanki i przygotować np. łańcuch na choinkę. Jeśli rodzic ma podstawowe zdolności manualne, to świetnym pomysłem będzie stworzenie bombek choinkowych z włóczki lub styropianowych kul. Bardzo fajnym urozmaiceniem będzie też wybranie się na spacer do lasu i zebranie szyszek, które mogą być bazą fantastycznych ozdób.
  3. Świąteczne zajęcia plastyczne – są organizowane w praktycznie każdym mieście. Pod okiem profesjonalnych animatorów dziecko może spędzić kilka godzin na wyklejaniu, łączeniu, wycinaniu i malowaniu różnych ozdób czy stroików świątecznych. To świetna zabawa. Zorganizowane zajęcia plastyczne pozwalają dzieciom bawić się we własnym gronie i poznać wiele ciekawostek związanych z Bożym Narodzeniem. Gdzie szukać takich zajęć? W domach kultury, salach zabaw czy na stronach internetowych firm zajmujących się organizacją imprez dla dzieci.
  4. Bal mikołajkowy – kolejna atrakcja z cyklu tych zorganizowanych. W grudniu w każdym mieście odbywają się takie bale dla maluchów i nieco starszych dzieci – warto z tego skorzystać! Dzieci mogą się pobawić we własnym gronie, co odciąża zabieganych przedświątecznymi przygotowaniami rodziców. Bal mikołajkowy to okazja do poznania „prawdziwego” Świętego Mikołaja i otrzymania drobnego upominku. Dzieci to uwielbiają.
  5. List do Świętego Mikołaja – i wracamy do prac plastycznych. List do Świętego Mikołaja nie może być przecież taką zwykłą kartką papieru zapisaną przez rodzica. Naprawdę warto zaangażować dziecko w jego stworzenie i piękne ozdobienie. Przy okazji będzie możliwość poznania pragnień pociechy i delikatnego wprowadzenia elementów nauki odpowiedzialności. Kilkulatkowi można już przecież wytłumaczyć, że drogie zabawki nie są najważniejsze i rodziców (to znaczy Mikołaja) niekoniecznie jest na nie stać. Dzieci mają więcej rozumu niż czasami się nam wydaje, dlatego treść takiego listu może zaskoczyć niejednego rodzica.

Przygotowania do świąt bywają bardziej ekscytujące niż same Święta. Naprawdę warto to wykorzystać i zaangażować dziecko w ten wyjątkowy czas. Pomysłów na zabawy, jak widać, nie brakuje.

Nasi partnerzy

Kto nam

Zaufał

Suntago
Energylandia
havet
BGK
Bank Pekao
Bank Polski
mBank
Empik
Westfield
Smyk
Carrefour
HBO
WWF
Cavaliada
Tramwaje warszawskie
Feel the flow
Sii
Orlen
Galeria północna
Mazowsze
Góralki
ING Bank Śląski
Alior Bank
Tor wyścigów konnych Służewiec
Homepark Janki
Kancelaria Premiera Rady Ministrów
Radisson Resort Kołobrzeg
Geovita
Collins Resorts
Zero Gravity
Olandia
Allegra biuro podróży
Trzy Wyspy Hotel & SPA
Baltin Hotel & SPA