06 października, 2021

Team building dla firm

Team building to nieodłączna część imprez integracyjnych i eventów firmowych dla dorosłych. Mamy dla Ciebie kilka pomysłów, jak w prosty sposób zintegrować zespół.

Team building, czyli wszystkiego rodzaju aktywności, które integrują uczestników i stwarzają przestrzeń do poznania siebie nawzajem, swoich mocnych i słabych stron, a także temperamentu czy możliwości. Termin ten już na stałe zagościł w naszym kraju i zbiera kolejnych miłośników, a na rynku pojawiają się różnorodne oferty i propozycje integracji dla firm. Co jednak zrobić, kiedy jesteśmy odpowiedzialni za zespół i nie mamy wystarczających środków, aby skorzystać z profesjonalnej usługi?

INTEGRACJA DLA FIRM

Internet jest świetną przestrzenią do wyszukiwania inspiracji i wskazówek od specjalistów. Jako animatorzy, specjalnie dla Was zebraliśmy kilka pomysłów i na podstawie własnego doświadczenia przygotowaliśmy listę zabaw integracyjnych, do których nie potrzeba żadnych wyjątkowych akcesoriów. 

ZABAWY INTEGRACYJNE NA IMPREZĘ DLA FIRM

Zacznijmy od rozgrzewki i gry „10 palców”:

10 PALCÓW

Poproś uczestników zabawy o pokazanie 10 palców, a następnie zadania dowolnego zamkniętego pytania lub stwierdzenia, np. „czy lubisz dzieci?”, „czy masz kota?”. Osoby, które twierdząco odpowiedzą na pytanie, mają za zadanie schować jeden palec. Gra toczy się do pierwszej lub ostatniej osoby ze wszystkimi schowanymi palcami. Zabawa ta pozwoli pracownikom firmy na lepsze poznanie się.

Jeżeli zauważycie, że uczestnicy nie są jeszcze do końca rozluźnieni, zachęcamy do przeprowadzenia gry w „Autografy”.

AUTOGRAFY

Podziel salę na dwie części (A i B), a następnie wręcz wszystkim uczestnikom po kartce i długopisie (lub np. pieczątce). Zadaniem uczestników gry jest przemieszczanie się na odpowiednią stronę sali po wysłuchaniu Twojego pytania i zebranie podpisów od osób, które również konkretną stronę wybrały. Możesz zapytać o preferencje (np. A – kawa, B – herbata) lub np. opinię. Istotne w tej grze jest spersonalizowanie pytań pod uczestników – jeżeli integrujemy grupę dawców szpiku warto zapytać o rzeczy bliskie ich sercu, np. „Czy zawsze chciałem/am oddać szpik?”, „Czy bolało mnie pobranie szpiku?”, itp. Na koniec gry należy podsumować zabawę i podliczyć ile podpisów udało się zebrać wszystkim graczom, a następnie z kim mamy najwięcej wspólnego.

Kiedy pierwszy etap imprezy integracyjnej mamy za sobą, możemy zmniejszyć dystans fizyczny między graczami i zacząć prawdziwy team building! Na początek zaczniemy od klasycznie do „Węzła Gordyjskiego” i zabawy w „Nogi, ręce”:

WĘZEŁ GORDYJSKI

Stańcie w kręgu. Poproś uczestników o wyciągnięcie dłoni przed siebie i zamknięcie oczu, a następnie zrobieniu kilku kroków do przodu i złapaniu innych dowolnych osób za ręce. Teraz czas na najlepsze –  uczestnicy gry otwierają oczy i mają za zadanie rozwiązać supeł, który z siebie zrobili bez odrywania rąk! Dodatkowym utrudnieniem może być ustawienie stopera, aby zmotywować graczy do jak najszybszego rozwiązania plątaniny.

NOGI, RĘCE

Tę zabawę najlepiej wykonuje się w mniejszych grupach. Gra polega na odpowiednim ułożeniu się z innymi osobami tak, aby spełnić wymaganie osoby prowadzącej, np. “na ziemi zostają tylko 3 dłonie, 3 nogi i jedna głowa” lub „na ziemi zostają 2 głowy, 1 brzuch, 4 stopy i 2 ręce”. Zadaniem zespołu jest szybko wymyślić ustawienie i chwilę wytrzymać w pozycji. Z każdą rundą dochodzą kolejne części ciała, a całą zabawę można urozmaicić o współzawodnictwo między grupami i grę na czas.

Kolejną grą, którą koniecznie musicie spróbować (bo nie da się wrażeń z gry opisać w takim artykule) jest gra „Miska”!

MISKA

Zabawa dla grupy od 3 do 8 osób. Na początku uczestnicy kładą się na plecach z podniesionymi do góry nogami i próbują stopami utrzymać ogromny kosz lub miskę z wodą (bez dotykania przedmiotu i wspomagania się rękoma). Zadaniem każdego z uczestników jest po kolei zdjęcie jednej skarpetki ze stopy próbując drugą utrzymać kosz i nie naruszyć równowagi „konstrukcji”. Zabawa staje się z czasem coraz trudniejsza i wymaga ogromnego skupienia uczestników, aby przypadkiem kosz nie upadł, a woda nie wylała się na żadnego z graczy. W zależności od kondycji graczy można ustalić, że zadaniem wszystkich jest zdjęcie samych skarpetek, lub np. butów i skarpetek, a samą grę również można urozmaicić o rywalizację międzygrupową.

Gdyby jednak warunki nie sprzyjały przeprowadzeniu takiej zabawy (np. ze względu na porę roku czy pomieszczenie, gdzie podłoga może się uszkodzić) proponujemy Wam… Wyścigi w rzędach! Te na pozór „dziecięce” zabawy również służą dorosłym i budują zespół. Dziś przygotowaliśmy dla Was dwie nasze ulubione gry – „Koszulki” i „Iskierki szybkości”:

KOSZULKI

Tę grę najlepiej wykonać w wężykach lub łańcuszkach. Na początku gry wybrana osoba zakłada na siebie koszulkę (najlepiej, gdyby była ona trochę większa, oversize). Następnie łapie się za ręce z inną osobą i wspólnie mają za zadanie przełożyć koszulkę i ubrać drugą osobę, oczywiście bez odrywania od siebie rąk. Gdy koszulka znajdzie się już na drugim uczestniku, ten łapie osobę trzecią i powtarza czynność. Wygrywa zespół, który pierwszy ubierze całą grupę!

Grę można także urozmaicić i wybrać jedną osobę, która te koszulki będzie przerzucać między graczami i ubierać kolejne osoby.

ISKIERKA SZYBKOŚCI

Ta zabawa najlepiej sprawdzi się w kilku większych grupach. Każdy zespół ustawia się w wężyku i łapie się za ręce. Wszyscy zamykają oczy poza pierwszymi osobami, których zadaniem jest obserwacja osoby prowadzącej. Kiedy ta uniesie rękę lub pokaże konkretny symbol/rzuci monetą, zadaniem pierwszych osób jest jak najszybsze ściśnięcie dłoni kolejnej osoby i przesłanie iskierki przez cały zespół. Osoby, które znajdują się na końcu czekają na impuls, a gdy ten się pojawi, muszą szybko dobiec do wyznaczonego miejsca i chwycić umieszczony przez osobę prowadzącą przedmiot – np. piłkę lub butelkę. Wygrywa zespół, który najszybciej prześle iskierkę i zdobędzie skarb.

Po takich zajęciach można śmiało przejść do aktywności intelektualnej – w zależności od Waszego celu, np. rozpisania harmonogramu czy podziału obowiązków – lub dalszej zabawy wymagającej mniejszego wysiłku. Mamy przygotowane również i takie zajęcia – opiszemy je w następnych artykułach, wyczekujcie! 

Pamiętajcie, że integracja pracowników może być realizowana jako gra terenowa lub miejska, a wszelkie aktywności integracyjne można przeprowadzić na evencie dla pracowników w hotelu, na stoku i w lesie, a także w siedzibie pracodawcy. Świetnie sprawdza się również organizacja tego typu aktywności w formule tematycznej: w końcu kto nie chciałby się przenieść w świat Alicji z Krainy Czarów albo Survivalu wraz ze specjalnie przygotowanym runmaggedonem? 

Jeżeli podobają Ci się nasze pomysły i bylibyście zainteresowani współpracą z naszą agencją oraz organizacją imprezy integracyjnej dla swojej firmy – zapraszamy! Wszystkie wydarzenia dokładnie omawiamy z klientami. Twój udział jest niezbędny na etapie planowania imprezy i przygotowywania scenariusza, który powinieneś zaakceptować. W końcu to Ty najlepiej znasz swój zespół!

Nasi partnerzy

Kto nam

Zaufał

Suntago
Energylandia
havet
BGK
Bank Pekao
Bank Polski
mBank
Empik
Westfield
Smyk
Carrefour
HBO
WWF
Cavaliada
Tramwaje warszawskie
Feel the flow
Sii
Orlen
Galeria północna
Mazowsze
Góralki
ING Bank Śląski
Alior Bank
Tor wyścigów konnych Służewiec
Homepark Janki
Kancelaria Premiera Rady Ministrów
Radisson Resort Kołobrzeg
Geovita
Collins Resorts
Zero Gravity
Olandia
Allegra biuro podróży
Trzy Wyspy Hotel & SPA
Baltin Hotel & SPA