Zawód animatora robi w naszym kraju sporą karierę. Są animatorzy kultury, czasu wolnego, ale przede wszystkim zabaw dla dzieci. Czasy, gdy animatorem mógł być każdy (a najczęściej była to po prostu bardzo pomysłowa ciocia), na szczęście odchodzą w niepamięć.
Zawód animatora robi w naszym kraju sporą karierę. Są animatorzy kultury, czasu wolnego, ale przede wszystkim zabaw dla dzieci. Czasy, gdy animatorem mógł być każdy (a najczęściej była to po prostu bardzo pomysłowa ciocia), na szczęście odchodzą w niepamięć. Dziś oczekiwania wobec osób zajmujących się organizacją czasu dzieci są coraz wyższe, a to wymusza na animatorach podnoszenie swoich kwalifikacji. Podpowiadamy, kim jest zawodowy animator zabaw dla dzieci i jak ocenić jego umiejętności podczas animacji czasu wolnego.
Rozchmurzyć małego marudę
Słowo animator pochodzi od łacińskiego animo, a więc ożywiać, pobudzać. Już wiadomo, jaka jest rola animatora. Jego zadaniem jest zachęcanie innych do aktywności, wskazywanie im sposobów na spędzanie wolnego czasu, budzenie zainteresowań, odkrywanie pasji, inspirowanie. To bardzo odpowiedzialna rola, szczególnie w kontekście dzieci.
Osoby zajmujące się animowaniem czasu wolnego zawsze stoją przed dużym wyzwaniem. Nie wiedzą, z jakimi dziećmi będą mieć do czynienia. Nie znają ich przyzwyczajeń, temperamentów. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze przeprowadzenie krótkiego wywiadu z rodzicami. Profesjonalny animator czasu wolnego musi się dowiedzieć, co sprawia dziecku najwięcej radości, jakie są jego zainteresowania, ulubione postaci z bajek. Dzięki temu może się odpowiednio przygotować i zredukować ryzyko, że mali uczestnicy imprezy będą niezadowoleni z jego pracy.
Smutek na buziach dzieci to największa porażka każdego animatora!
Animatorzy dla dzieci Warszawa w roli przewodnika stada
Oczywistym jest, że animator nie dogodzi każdemu. Zosia może uwielbiać zabawy w księżniczki, ale Krzysiu wolałby zostać groźnym piratem. Z kolei Jankowi morskie przygody nie są w smak, bo marzy, aby zostać rycerzem. W grupie jest jednak jeszcze Ania, która nie wyobraża sobie udanej zabawy bez wcielania się w rolę kucyka z Ponyville.
Animator musi być na to przygotowany. Jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest znalezienie wspólnego pola do zabawy. Czasami trzeba dzieci zachęcić, pokazać im, że wspólna zabawa jest fajniejsza. To wymaga od animatora określonych cech:
- Stanowczości
- Asertywności
- Kreatywności
- Dystansu do siebie
- Poczucia humoru
- Otwartości
- Cierpliwości
Wszystkie te cechy pozwalają animatorowi wypracować sobie autorytet wśród podopiecznych, który jest podstawą sukcesu w tym zawodzie. Dzieci muszą wierzyć, że zabawy proponowane przez panią lub pana dadzą im radość. Zauważyć zaangażowanie opiekuna i jego szczerość. To sprawia, że pracę animatora mogą wykonywać tylko osoby z powołaniem. Pozostali szybko się wypalą.
Animator nie jest opiekunką!
I trzeba to koniecznie podkreślać, ponieważ niektórzy rodzice, a nawet sami animatorzy dla dzieci, zdają się tego nie rozumieć. Rolą animatora nie jest siedzenie z dziećmi w sali zabaw i pilnowanie, aby nie zrobiły sobie krzywdy. Nie mylmy zawodu animatora z opiekunką!
Profesjonalista przychodzi do dzieci z planem działania. Na podstawie zebranych wcześniej informacji przygotowuje się do odegrania określonej roli. Wciela się w postać z bajki, wymyśla konkursy, proponuje zabawy. Żaden zawodowy animator czasu wolnego z powołania nie dopuści do tego, aby dzieci były znudzone i marudne.
Zabawę należy łączyć z nauką, poznawaniem nowych zagadnień, odkrywaniem świata. Znakomicie sprawdzają się w tym gry plenerowe, kąciki naukowe czy artystyczne. Sukcesem każdego animatora jest odkrycie w dziecku jakiegoś talentu i zachęcenie go do jego rozwijania.
Czy każdy może być animatorem?
Jeśli posiada wymienione przez nas wcześniej cechy – to jak najbardziej tak. Ponieważ jednak wymagania dzieci i ich rodziców są coraz większe, animator nie może poprzestać jedynie na swojej pasji. Musi się dokształcać i przede wszystkim zdobywać doświadczenie. Tego nie zastąpią żadne studia, choć oczywiście bardzo wskazane jest, aby animator dla dzieci miał wykształcenie pedagogiczne, psychologiczne lub artystyczne.
Animator zabaw dla dzieci to pełnoprawny zawód, u którego podstaw leżą pasja, zaangażowanie i szczera radość z pracy z najmłodszymi. Decydując się na usługi takiej osoby można być spokojnym o dziecko – na pewno wróci z zajęć wykończone, ale szczęśliwe.
Nasi pracownicy mają dodatkowe umiejętności, jak chociażby malowanie twarzy – co zawsze podoba się dzieciom najbardziej. Jeżeli organizują Państwo uroczystość i potrzebują animatora dla dzieci na komunie, animatora dla dzieci na wesele lub na kinderbal, zapraszamy do kontaktu.
Wspólnie znajdziemy najlepsze zabawy dla dzieci i omówimy szczegóły organizacji imprez dla dzieci.